Zapachy, które zmniejszą Twój apetyt

Zapachy, które zmniejszą Twój apetyt
5 (100%) 1 głosów

Dieta redukcyjna często wiąże się ze wzmożonym apetytem. Jak zwalczyć burczenie w brzuchu i chęć podjadania? Istnieją zapachy, które Ci w tym pomogą.

Instagramowe zdjęcia pięknie wyglądających potraw, zapachy dobiegające z kuchni sąsiada lub najlepszej cukierni w mieście, rozmowy ze znajomymi na temat kolejnych obiadów – impulsów do pobudzenia apetytu jest bardzo dużo i na pewno żaden z nich nie ułatwia wytrwania w diecie. Na szczęście istnieją sposoby na zwalczenie głodu, i nie są to suplementy.

Zmysł węchu ma większą moc niż myślisz

Już dawno temu naukowcy udowodnili ogromne znaczenie węchu w pobudzaniu i ograniczaniu apetytu. Odpowiedzialność za to spada na układ endokannabinoidowy, który bierze udział w niemalże wszystkich procesach fizjologicznych. To receptory tego właśnie systemu skutecznie łączą układ nerwowy z konkretnymi strukturami mózgu, odpowiadającymi za zapachy i regulują wrażliwość organizmu.

Jakie zapachy hamują apetyt?

Gorzka czekolada

Nie bez przyczyny gorzką czekoladę proponuje się wszystkim osobom, które wykazują chęć zerwania ze słodyczami, ale potrzebują czasu, żeby tego dokonać, działając stopniowo i zamieniając niezdrowe posiłki na lekkie i przyjazne organizmowi. Czekolada bowiem skutecznie zmniejsza chęć podjadania potraw słonych, tłustych i słodkich, a apetyt, zdaniem naukowców z Kopenhaskiego Uniwersytetu, ogranicza na około 45 minut. W tym czasie organizm wytwarza dużą dawkę leptyny – hormonu odpowiedzialnego za uczucie sytości.

Cytrusy

Zapach kwaśnych owoców również wykazuje właściwości hamujące apetyt. To pozwala zapobiec niebezpiecznym napadom głodu i samodzielnemu czyszczeniu lodówki ze wszystkich smakołyków. Zapach cytrusów często wykorzystuje się podczas produkcji aromatycznych olejów eterycznych, które wąchane regularnie, kilka razy w ciągu dnia pomagają w odpoczynku, koncentracji i kontroli wszystkich zachcianek – nie tylko tych, związanych z jedzeniem. Podobne cechy wykazuje koperek i dobrze wszystkim znana mięta.

Oliwa z oliwek

Tego się nie spodziewałeś, co? Okazuje się jednak, że zapach oliwy z oliwek naprawdę hamuje apetyt, co doskonale pokazali naukowcy z jednego z niemieckich uniwersytetów. U członków badań, potraktowanych zapachem oliwy z oliwek zaobserwowano satysfakcję żołądkową jak po dużym, kilka sekund temu zjedzonym posiłku. Zapach ten powoduje również intensywne wydzielanie seratoniny i endorfiny – hormonów również odpowiedzialnych na regulację apetytu.

Wanilia

Choć zapach wanilii, tak dobrze znany każdej pani domu, może kojarzyć się głównie ze słodkimi, kuszącymi wypiekami to okazuje się jednak, że ma właściwości hamujące apetyt i głód. Już teraz powinieneś zakupić kilka lasek wanilii i położyć je na kuchennym blacie lub kupić specjalny olejek eteryczny i rozpylić go w najczęściej odwiedzanym pokoju Twojego domu.

Słodkie owoce

Słodki zapach może pobudzić apetyt, ale jeśli zbliżony jest do neutralnego skutecznie ten głód niweluje. Najlepszym tego przykładem może być banan, który choć słodki w swoim zapachu to zbliżony do neutralnego, a kiedy doda się go do jakiegoś posiłku, nawet w niedużej ilości to skutecznie nadaje sytości i posiłkowej satysfakcji.

Perfumy zmniejszające apetyt

Gdybyś jednak był zwolennikiem sztucznych rozwiązań, wykreowanych przez konkretne firmy, możesz znaleźć na rynku perfumy… zmniejszające apetyt. Najczęściej będące połączeniem kwiatowych zapachów z owocową nutką, które od strony technicznej są zestawieniem spiruliny, kofeiny i kartyniny, którego magia polega na tym, że w ciągu kilku minut tracisz ochotę na niezdrową, przetworzoną i tłustą żywność.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.